Jak używać karty płatniczej za granicą, aby nie narazić się na dodatkowe koszty?
Podczas zagranicznych wyjazdów często dokonujemy płatności kartą w sklepach, hotelach i restauracjach. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że po dokonaniu transakcji walutowej kartą wydaną do konta w złotówkach, z naszego konta zniknie większa kwota, niż wynikałoby to z prostego przeliczenia wartości waluty.
To, jaką opłatę prowizyjną poniesiemy uzależnione jest od warunków oferowanych przez nasz bank. Jest to z reguły kilka procent wartości transakcji. Podobnie wygląda kwestia wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Warto wiedzieć skąd dokładnie wynikają dodatkowe opłaty związane z płatnościami walutowymi oraz, jak ich uniknąć.
Jakie koszty ponosimy, płacąc kartą za granicą?
Przyczyny, z powodu których w wyniku transakcji walutowych z naszego konta znika więcej pieniędzy, niż wynika to z wymiany waluty, jest kilka. Należą do nich:
1. Kurs waluty.
Każdy bank ustala indywidualnie kurs, według którego rozlicza transakcje walutowe swoich klientów. Aktualne informacje na ten temat znajdziemy zawsze na stronie internetowej naszego banku. Przy przeliczaniu waluty bank zyskuje przez Spread, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. To ile instytucja finansowa zyska na danej operacji walutowej, zależy od przyjętego kursu oraz rodzaju waluty. Zyski banku mogą tutaj wahać się w granicach od 3 do nawet 10% wartości transakcji.
2. Waluta rozliczeniowa karty.
To, w jakiej walucie są rozliczane transakcje naszej karty, zależy od organizacji płatniczej, która zajmuje się jej obsługą. W zależności od tego, czy używamy karty Visa, czy MasterCard, może to być euro lub dolary. Koszty przewalutowanie transakcji są ściśle powiązane z tym jaka waluta obowiązuje w kraju, w którym dokonujemy płatności. Jeśli przykładowo płacimy kartą Visa, której płatności obsługiwane są w euro w jednym z krajów europejskich, to poniesiemy jeden koszt przeliczeniowy- z euro na złotówki. Jeżeli natomiast będziemy płacić Visą na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązują funty, to konieczne będzie tak zwane podwójne przewalutowanie transakcji. Najpierw z funta na euro, a następnie jeszcze z euro na złotówki.
3. Bankowa prowizja za przewalutowanie.
Poza samym przeliczeniem transakcji banki najczęściej pobierają jeszcze dodatkową prowizję za przelwalutowanie płatności zagranicznej wysokości kilku procent (z reguły od 2, 5 do 6%).
Niestety dodatkowe koszty poniesiemy nie tylko płacą kartą w sklepach i punktach usługowych, ale również dokonując wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie. Tutaj również musimy się liczyć z kosztami wynikającymi z samego kursu przeliczeniowego ustalonego przez bank, ale również z opłatą dodatkową wynoszącą z reguły 3% wypłacanej kwoty.
Jak uniknąć dodatkowych opłat używając karty płatniczej za granicą?
Sposoby na uniknięcie kosztów transakcji zagranicznych są dwa – albo wszystkich płatności będziemy dokonywać gotówką, albo założymy konto walutowe i będziemy posługiwać się kartą wielowalutową. To pierwsze rozwiązanie nie jest zbyt wygodne i wiąże się ze sporym ryzykiem, związanym z noszeniem przy sobie większych kwot pieniędzy. Najlepszym wyjściem sytuacji jest zaopatrzenie się w niewielką kwotę w gotówce oraz założenie konta walutowego, z którego będziemy dokonywać większości płatności.
Koszty prowadzenia rachunku walutowego różnią się w zależności od banku, dlatego planując jego założenie, warto dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. Pomocna może okazać się porównywarka kont walutowych, którą znajdziemy na stronach najpopularniejszych internetowych serwisów o finansach. Aby płacić w euro czy funtach bezpośrednio z naszego konta walutowego, wcale nie musimy wyrabiać dodatkowej karty płatniczej. Wystarczy ta, którą już posiadamy do konta złotówkowego. Podpisujemy po prostu z bankiem umowę o prowadzenie konta walutowego i kartę wielowalutową, co umożliwia nam podpięciem posiadanej już karty do kilku innych rachunków w innych walutach. Tej prostej czynności dokonamy, logując się do bankowości elektronicznej i wybierając odpowiednią opcję.
Takie rozwiązanie naprawdę się opłaca, ponieważ od tej pory płatności dokonywane za granicą zostaną automatycznie rozliczone z konta walutowego, więc nie poniesiemy kosztów przewalutowania oraz prowizji. Pamiętajmy jednak, że trzeba zadbać o to, by zawsze posiadać środki na koncie walutowym. Jeśli będzie ono puste, płatność zostanie obsłużona z konta złotówkowego z doliczeniem wszystkich standardowych kosztów. Nasze konto w walucie możemy zasilać bezpośrednio z konta w złotych, ale możliwa jest też wpłata gotówki wymienionej w kantorze lub skorzystanie z kantoru internetowego.
Warto przed wyjazdem za granicę zorientować się w wysokości opłat i prowizji naliczanych przez nasz bank za płatności w walucie obcej. Skorzystanie z konta walutowego jest bardzo dobrą opcją, ale niestety nie jest możliwe we wszystkich przypadkach, ponieważ konta walutowe w polskich bankach dostępne są zaledwie w kilku najpopularniejszych walutach. Przeanalizujemy więc opłaty dodatkowe obowiązujące w różnych bankach i zdecydujemy, w którym konto osobiste będzie dla nas najkorzystniejsze.