Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Jedną z coraz częściej wybieranych przez Polaków ofert kredytowych jest kredyt konsolidacyjny. Cieszy się on dużą popularnością, ponieważ pozwala szybko i wygodnie spłacić kilka różnych rodzajów zadłużenia i uporządkować nasze finanse.
Konsolidacja może również okazać się ratunkiem, gdy nasza sytuacja materialna ulega nagłemu pogorszeniu i zaczynamy mieć trudności w spłacaniu wszystkich rat kredytów, jakie zaciągnęliśmy. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko unikniemy braku płynności w spłacie zadłużenia i wynikających z tego nieprzyjemnych konsekwencji, ale możemy też zyskać dodatkowe środki na bieżące wydatki.
Czym jest konsolidacja?
Zastąpienie kilku różnych kredytów jednym, to właśnie konsolidacja. Bank, w którym zaciągamy kredyt konsolidacyjny, spłaci za nas poprzednie zobowiązania, a należną sumę rozłoży na niższe, czyli łatwiejsze do spłaty raty. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania, jednak mimo to jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż dopuszczenie do zaległości w spłacaniu rat skutkujące wszczęciem procesu windykacyjnego.
Dzięki konsolidacji nasze finanse znacznie się uporządkują. Będziemy musieli pamiętać tylko o jednej racie w jednym banku, a nie o kilku różnych. Dodatkową zaletą tego rodzaju kredytu jest możliwość wnioskowania o kwotę wyższą, aniżeli suma wszystkich starych zadłużeń, tak aby otrzymać od banku jeszcze gotówkę potrzebną nam na bieżące potrzeby. Oczywiście to, czy taki kredyt uzyskamy, mają wpływ takie czynniki jak wysokość dochodów, historia kredytowa oraz zdolność kredytowa.
Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?
Na rynku kredytowym dostępnych jest bardzo wiele ofert konsolidacji. Jak wybrać tę właściwą?
Aby wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka kredytowa czy kalkulator kredytowy. Znajdziemy tam na bieżąco aktualizowane zestawienie wszystkich dostępnych w bankach ofert kredytów konsolidacyjnych ze szczegółowym uwzględnieniem takich kosztów jak odsetki, prowizja, wysokość raty, RRSO, czy całkowity koszt kredytu.
To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i łatwy sposób zapoznać się ze wszystkimi istotnymi kwestiami dotyczącymi kredytu.
Pamiętajmy, że każdy kredyt to poważne zobowiązanie finansowe, które trzeba zwrócić. Jeśli nie będziemy w stanie spłacać rat, czekają na niemiłe konsekwencje. Przemyślmy więc dobrze swoją decyzję i zawsze pożyczajmy najmniejszą będącą w stanie zaspokoić nasze potrzeby kwotę. Zaciąganie pożyczki na wyrost, aby zostało coś nie na realne potrzeby, a na jakieś bliżej nieokreślone zachcianki, nie jest najlepszym pomysłem.